Előző cikkem végén egy gyakran hallott tévhittel foglalkoztam; kell–e szülnie legalább egyszer az állatnak? A válasz természetesen nem, semmilyen egészségügyi indoka nincs annak, hogy szüljön a kutya, vagy a macska. A már szült állatok nem élnek hosszabb ideig, nem kerülik el az olyan idősebb korban gyakoribb betegségeket, mint a méhgyulladás és az emlődaganat. Mégis szinte naponta halljuk ezt az áltudományos nézetet gazdáktól. Sok más tévhit is kering a köztudatban. Ezek közül szeretnék néhányat megcáfolni, és végleg elfeledtetni azokkal, akik ezt az írást elolvassák.
Az egyik leggyakoribb talán, miszerint a lázas kutyának száraz az orra. Ez nem igaz, gyakran találunk nedves orrú igen lázas ebeket, vagy száraz orrú egészséges állatokat is. A láz megállapításának egzakt módja a lázmérés. Kutyáknál végbélben mérve 38 és 39 Celsius között normális, 39,5-ig hőemelkedés, e felett lázról van szó.
Sokszor halljuk a „macskabetegség” kifejezést a parvovírusos bélgyulladás helyett. Szegény macskákat elüldözik a háztól, nehogy a kutya elkapja a veszélyes kórt. Pedig ezt a betegséget a felnőtt, oltatlan kutyák terjesztik, ők képesek tünetmentesen hordozni és bélsárral üríteni a vírust. A macskák nem betegszenek meg, nem is terjesztik. Ez a kutyák betegsége, a neve parvo, a másik nevet mindenki felejtse el!
Általános nézet, hogy a nyalogatás jót tesz a sebnek. Ennek is az ellenkezője igaz. A kutyák szája nem éppen steril, rengeteg baktériumot kennek a sebre, valamint a nyalogatás mechanikai irritációt is okoz (pl. ha sokat dörzsöljük a bőrt attól is begyulladhat). Mindenképpen meg kell akadályozni a nyalogatást védőgallér, vagy kötés használatával.
Makacs tévhit az altatással kapcsolatban, hogy többször altatni az állatokat nem lehet, mert az altatók hatása összegződik. Ez a mai modern altatószerekre biztosan nem igaz, velük jó néhányszor minimális kockázattal lehet altatni kedvenceinket.
2002 szeptembere óta veszettség oltáskor kötelező a kutyák féreghajtása is. Mégis sokan nem kérik a féreghajtó tablettát mondván, „már fokhagymával lekezelték az ebet”. Ez szintén egy tévhit, a fokhagyma nem alkalmas féreghajtásra, helyette használjuk a modern széles spektrumú állatgyógyászati féreghajtó tablettákat.
Nagyon sok téveszme él a daganatokkal kapcsolatban is (például rosszindulatú daganatot nem lehet műteni, vagy ha megbolygatjuk a daganatot „elrákosodik”). De erről a téma terjedelme miatt, csak a következő alkalommal.