A kutyák ősei, a vadon élőkutyafélék, ragadozók. Elfogyasztják a zsákmányállat húsa mellett annak belsőségeit, gyomortartalmát, bőrét is. Ha sikerül a vadászat esznek, ha nem sikerül koplalnak.
Kedvenceink igényei is ehhez hasonlóak, nem csak húst kell kizárólag fogyasztaniuk, fehérjék mellett zsírt, szénhidrátot, ásványi sókat, vitaminokat is. Tápanyagigényük függ a kortól, a testmérettől, az aktivitástól. Igen komoly szakismeretekkel, óriási idő és energiaráfordítással lehetne ezt házi koszttal biztosítani, ennek megfelelő tárolása is nehézkes. Sokkal egyszerűbb és jobb!! A kereskedelmi forgalomban kapható kutyatápok alkalmazása.
Gyakori hiba házi koszt etetésekor tehéntej adása a kölyökkutyáknak. Összetétele erősen eltér a kutyatejétől, ezért igen gyakran hasmenést okoz. Sok problémával jár a csont etetése is, elakadhat a szájüregben, garatban, a nyelőcsőben. Sokszor csak orvosi segítséggel, sőt műtéttel távolítható el. Ennél még gyakoribb gond a hiányosan emésztődött csontrészek okozta „székrekedés”, paraffinolaj adásával, beöntéssel kezeljük. Ha lehet előzzük meg a bajt és soha ne adjunk csontot a kutyáknak. A csont szerintem nem kutyaeledel!! Kerüljük tovább a zsíros és fűszere ételeket. A felkészületlen bélflóra nem tud megbirkózni vele és bélgyulladás lesz z eredménye. Jó diéta ilyenkor a főtt rizs. Hibás szokás a nyershús etetése, számos parazitafertőzés forrása lehet, valamint a nyers sertéshús Aujeszky-kórt terjeszthet, a nyers baromfihús pedig Salmonellosist.
A frissen befogadott kölyökkutyákat először azzal a táppal etessük, amit a tenyésztőnél kapott. A tápváltást lassan (5 nap alatt) végezzük, fokozatosan emelve az új, általunk etetni kívánt táp adagját. A kiskutya fél éves koráig háromszor, egyéves koráig kétszer kapjon enni, utána elegendő a napi egyszeri etetés, kivéve a nagytestű, gyomorcsavarodásra hajlamos fajtákat, ahol maradhat a napi kétszeri etetés. Egyéves korig kölyöktápot, utána felnőtt tápot, 7 éves kort után idős kutyának való tápot etessünk.
A kutyák ragadozó ösztöne azt diktálja, hogy annyit egyenek, amennyit eléjük raknak. Lehet, hogy holnap nem lesz zsákmány, ezért mindent meg kell enni. Igen könnyű elhizlalni őket. A tápzacskón fel van tüntetve az adott kornál, testtömegnél ajánlott napi mennyiség, ezt tartsuk be, különösen nagytestű fajták kölykeinél, ahol súlyos izületi problémákat okozhat a korlátlan etetés. Ha lehet száraztápot etessünk, a rágás fontos a fogak öntisztulásához, segít megelőzni a kutyáknál „népbetegségnek” számító fogkövesség kialakulását.
Vemhes és szoptató szukáknak adjunk kölyöktápot, ez segít kielégíteni a megnövekedett tápanyag és ásványianyag igényt. A kölyökkutyákat hat hetesen válasszuk el, négy hetes kortól megkínálhatjuk őket kölyökkonzervvel fokozatosan növekvő mennyiségben.