Vannak kutyafajták, melyek örökletes hátterű betegségeinek száma nagy.
Az ilyen kutyák gazdáinak jóval gyakrabban kell felkeresnie az állatorvost az újabb és újabb problémák miatt. Az egyik tipikus állatorvos-látogató fajta a spániel.
Szegény spánielek egyik igen gyakori gondja a toklász. Ez az egérárpa nevű gyomnövény termése, májustól augusztusig fúródik a spánielek ujjai közé és fülébe, makacs gyulladást okozva. Védekezésül nyírjuk az ujjak közötti szőrt rövidre, tegyünk séta előtt a fülbe vattatampont, vizsgáljuk át séta után a kutyát.
Nagyon érzékeny pontja a spánieleknek a fül. A hosszú hallójárat és a lelógó nagy fül komoly hajlamosító tényező. Ezek a kutyák sokszor szenvednek makacs, nehezen gyógyuló hallójárat gyulladástól. Ez mindig állatorvosi kezelést igényel.
Jellegzetes spániel betegség az úgynevezett ajkredő-gyulladás. Kétoldalt az ajakszél melletti bőrredők a pangó nyáltól és ételmaradéktól begyulladnak. Igen büdös lesz ettől a kutya, szag alapján meg lehet találni a lakásban. A gyógyszeres kezelés általában eredménytelen, kétoldali ajakplasztika műtét a végleges megoldás.
Egyes vérvonalakban gyakran megjelenik a beteges agresszivitás. Sajnos a spánieleknél mi is sűrűn tapasztaljuk, hogy a támadó magatartás sokszor megmagyarázhatatlan okból és időben a család egyes tagjai ellen irányul. Az ilyen kutyák gazdái félnek saját állatuktól. Ez a fajta vezeti az amerikai harapási statisztikákat.
Általában ötéves kor alatt jelentkezhet spánieleknél a veseelégtelenség. Kezdeti tünete a sok vízivás és sok vizelés, majd fokozatos lesoványodás. Ultrahangon kicsi, fejletlen veséket látunk. Gyógyíthatatlan betegség, korai fázisban vérvizsgálattal, ultrahanggal elcsípett esetekben diétás táppal, gyógyszerekkel meghosszabbíthatjuk a túlélést. Művese kezelés Magyarországon állatok részére sajnos nincs, veseátültetés is csak kísérleti jelleggel történt.