Sokan esetleg csodálkoznak, mit keres egy ilyen cím az állatorvosi rovatban. Az állattartók egy része már sajnos kevésbé lepődik meg, mivel ez egy viszonylag gyakori betegség ebeknél. A mai ügyeletemben például három kutyus jelentkezett epilepsziás tünetekkel. Vannak fajták, melyek erősen érintettek, kiemelném a tacskót, az uszkárokat, a német juhászt és saját megfigyelésem alapján a magyar vizslát. Az is nagyon érdekes, hogy néha hetekig egy beteget sem látunk, majd néhány nap alatt több epilepsziást is kezelünk, tehát az időjárási frontoknak lehet bizonyos hatása.
A betegség oka nem ismert, a görcsroham közvetlen okaként az agyvelő rendellenes gócaiból időnként kisugárzó, kóros ingerülethullámokat lehet megjelölni. A rohamot megelőzően az állat nyugtalan, remeg, bevizelhet, néha azonban minden előzmény nélkül kezdődik az epilepsziás görcs. A roham időtartama jellemzően 1-5 percnyi. A kutya fejét hátrafeszítve, az oldalán fekszik, néha a végtagok futómozgásszerű, heves rángásai láthatók. Az esetek nagy részében a beteg tudatát elveszti, szólításra nem reagál. A görcsroham végeztével a kutya percek alatt rendbejön, tünetmentessé válik. A látványos idegrendszeri tünetek után percekkel, már egy látszólag egészséges állatot figyelhetünk meg.
Ha ehhez hasonló tüneteket tapasztalunk, feltétlenül forduljunk állatorvoshoz. A rohamok megelőzésére többféle humán készítményt használhatunk, érdekes módon a modernebb embergyógyszerek kutyáknál nem alkalmazhatóak, mivel az állati szervezetben 1-2 óra alatt lebomlanak. A szokásos szerek az esetek kétharmadában hatékonyak, mellékhatásuk csekély. Érdemes naptárt is vezetni a rohamokról, ha a rohamsűrűség egy hónapnál ritkább, nem kell gyógyszeresen kezelni. A görcsroham során törekedjünk arra, hogy az állat ne sérüljön meg, masszírozni, vízzel leönteni, véleményem szerint, felesleges.